YNK media - ONLINE&CREATIVE MARKETING

Aj elektrotechnika môže byť sexy

Video + storytelling = ideálny spôsob, ako osloviť mladšiu cieľovú skupinu

Juliána Nagyová
931 zobrazení
natacanie, promo, video

Klient

SOŠE v Matejovciach

Stredná odborná škola v Matejovciach s elektrotechnickým zameraním je školou s dlhoročnou tradíciou, ktorá vznikla koncom 19. storočia. V súčasnosti vzdeláva žiakov v týchto študijných odboroch: mechatronika, silnoprúd, slaboprúd, informačné technológie a CNC programovanie.

Zadanie

Zadávateľ potreboval zvýšiť záujem žiakov o štúdium na škole. Nemal žiadnu predstavu, akou formou by to mohol dosiahnuť.

Analýza trhu a video? 100x ÁNO!

1. Analýza cieľovej skupiny

Cieľová skupina je u mnohých klientov veľmi abstraktná a determinovaná skôr skúsenosťou alebo typom produktu. V tomto prípade ide o dievčatá a (najmä) chlapcov končiacich základnú školu, čím sa ocitáme vo vekovej kategórii od 14 do 15 rokov. Je nám jasné, aké vzory správania naša cieľová skupina v tínedžerskom veku vykazuje a kde sa vo svojom voľnom čase najčastejšie nachádza – na sociálnych sieťach.

Avšak tu je na mieste otázka: Vyhľadávajú si tínedžeri na sociálnych sieťach svoje budúce stredné školy? 

My tvrdíme, že to nielenže rozhodne nepatrí do centra pozornosti, ale ani len do rebríčka top 50 najzaujímavejších vecí tejto cieľovky.

Práve preto je dôležité nájsť spôsob, ktorým dostaneme strednú školu do tohto najväčšieho teritória stretu mladých ľudí. Presunom do druhého kroku je potrebné vyriešiť otázku toho, čo sa bude doručovať tínedžerom na webovej stránke školy a na sociálnych sieťach.


2. Výber typu kreatívy

Neraz sme to na sociálnych sieťach prízvukovali, a tak aby sme nekázali vodu a pili víno, poslúchli sme vlastné odporúčania pri výbere nástroja, ktorým vytvoríme náborovú kampaň.

Možno už tušíte, alebo sa len nazdávate, vybrali sme si

video

Výber tohto prostriedku nastal z viacerých logických dôvodov:

Z marketingového hľadiska:

  • Video vládne marketingu už druhým rokom – je populárnym formátom pre diváka
  • Má zvýšenú úspešnosť vo výsledkoch vyhľadávania
  • Video naháňa na kanály zvýšenú návštevnosť

Zo strategického hľadiska:

  • Video dokáže odkomunikovať správu efektívnejšie, pútavo a hlavne s emóciou
  • Je skvelou voľbou pre dlhodobú prezentáciu na viacerých kanáloch
  • Je výraznejšou a úspešnejšou voľbou kampane na sociálnych sieťach, kde sa naša cieľová skupina nachádza najčastejšie

Okrem spomenutých výhod bolo video jasnou voľbou aj z dôvodu komunikácie príbehu. Na to, aby sme boli schopní pútavo zaujať cieľovku, ktorá si zakladá na imidži, bolo potrebné vytvoriť cool obsah s ešte coolovejším príbehom.


3. Návrh riešenia

V tomto bode už vieme pre koho, je definované kde, ale ešte sme sa nedostali k tomu ako.

Ešte pred tým, ako vzniká scenár, je potrebné vytvoriť prvotnú ideu obsahu videa. Hneď prvý, a rovno aj zadávateľom schválený nápad, bol vytvoriť 6 videí, 5 pre každý odbor individuálne a 1 pre samotnú prezentáciu školy. Odborové videá mali obsahovať reálne príbehy absolventov podané čo najzábavnejšie, ale aj najreálnejšie. 

 

4. Vytvorenie scenára

Na to, aby natáčací deň prebehol čo najhladšie a bez väčších prekvapení, je potrebné vytvoriť 2 scenáre.

Technický scenár
Technický scenár zachádza do detailov akými sú: nasvietenie, zvuk, príprava kamier, umiestnenie objektov, vytvorenie kulís, príprava scény a podobne.

Príbehový scenár
Príbehový scenár je potrebné pripraviť ešte pred samotným výberom hercov, aby bolo jasné, akú emóciu a povahu chceme do daného príbehu zasadiť. Písanie príbehového scénara je tou najkreatívnejšou a zároveň najzábavnejšou časťou pri tvorbe videa. 


5. Kasting a psychologická typológia

Napriek tomu, že sme sa rozhodli použiť reálne príbehy, potrebovali sme presvedčiť zadávateľa, aby investoval do kvality. Tým sa nám vytvoril priestor pre amatérskych hercov, s ktorými sú výstupy kvalitnejšie a spolupráca rýchlejšia, efektívnejšia a ľahšia. 

Kasting na hercov, ktorí stvárnili absolventov, bol jedným z tých dôležitejších krokov natáčania. Herci museli prejavom spĺňať charakterové črty, s ktorými by sa pravdepodobne potenciálni uchádzači o štúdium mohli v jednotlivých odboroch stotožňovať. Introvert, extrovert, pohoďák, boss, kockáč – to boli základné psychologické rámce, na ktoré sme potrebovali dosadiť hercov.


6. Výber (prostredia) a predpríprava

Keďže pohľad na priestory školy zvyknú byť pre študentov často nepríjemné, bolo vybratých viacero dielničiek alebo pracovísk po Košiciach, ktoré mali čo najautentickejšie stvárniť pracoviská absolventov, ktorí dnes pracujú vo svojom vyštudovanom odbore. 

Potenciálnym študentom tak za pomoci hercov ukazujeme, akú budúcnosť im môžu priniesť 4 roky strávené na SOŠE Matejovce.

Odporúčanie

Predpríprava je najdôležitejším faktorom natáčania. Do predprípravy spadá, kto bude mať čo oblečené, kde bude sedieť, ako bude priestor uprataný a podobné detaily zdanlivo považované za banality. Odfláknutá príprava môže znamenať pokazené zábery napríklad špinavými povrchmi, ktoré ste si predtým nevšimli, no teraz vytvárajú takmer nepoužiteľné a neupraviteľné zábery.

7. Produkcia a postprodukcia

Najdôležitejšou výzvou v postprodukcii bola správna voľba hudby a dynamických animovaných prvkov a strihov. Muselo sa to priblížiť cieľovej skupine a malo to výrazovými prostriedkami hovoriť ich rečou.

Problémy? Jasnééé, tie budú vždy

Mnoho natáčaní sprevádzajú väčšie i menšie momenty prekvapenia. Pri SOŠE sa toho veľa neudialo, boli sme predsa výnimočne dobre pripravení. Aj napriek tomu nám pri natáčaní exteriérovej scény s terénnym autom a dronom zapadlo v teréne auto do hlbokého blata, odkiaľ sme sa museli nejaký ten čas vyhrabávať. A pri natáčaní ho teda nejak extra veľa nemáte. :)

Ako hovorí Tomáš:

„Pri natáčaní sa zakaždým udeje niečo nepredvídateľné, aj keby ste mali 20 technických scenárov… Práve preto spokojne môžu natáčať len tí ľudia, ktorí sú pripravení byť dostatočne statoční a kreatívne sa vynachádzať v danom čase a momente s nadhľadom a stoickým kľudom.“

Máte aj vy projekt, ktorého príbeh najlepšie rozpovie video? Dajte nám o ňom vedieť a my sa postaráme o to, aby to stálo za to.
Tomu hovorím marketYNK! Budem to zdieľať:

Súvisiace články

Silná "konekšn" prebehne,
keď napíšeš Steviemu

Pish mee ›
ynk media s.r.o.
Gorkého 6, 040 01 Košice
YNK media – Certified MailerLite expert
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram