Tone of voice (v preklade tón komunikácie) je spôsob, akým komunikujete so svojím publikom. Ide napríklad o to, aké slová a frázy používate, či v textoch máte viac súvetí alebo jednoduchých viet, alebo aké obrázky používate pri tvorbe obsahu.
Uľahčujete prácu prácu svojim copywriterom a marketérom, pretože presne vedia, ako majú písať, aby zneli prirodzene a zároveň odrážali osobnosť vašej značky. To je užitočné aj v prípade, že zadáte tvorbu obsahu externej marketingovej agentúre (napríklad ako tá naša).
Základy by sme mali, teraz poďme nájsť ten správny tone of voice pre vás.
Na začiatok by ste mali poznať to "prečo" vašej spoločnosti. Zamyslite sa nad tým, čím je vaša spoločnosť jedinečná a čo reprezentuje vaša značka. Čo je pre vás dôležité?
Archetypy pomáhajú vašej značke vytvoriť konzistentnú a presvedčivú identitu s motiváciou, ktorá je rozpoznateľná a zmysluplná. Zároveň umožňujú definovať úlohu značky na trhu, teda v životoch zákazníkov.
Predstavte si preto, že je vaša značka človek. Je starostlivá a milá? Zábavná? Profesionálna? Čo chce dosiahnuť? Tu vám môže pomôcť 12 základných archetypov, ktoré predstavujú základné ľudské túžby a vyvolávajú hlboké emócie, pričom každá z nich symbolizuje základnú ľudskú potrebu, túžbu alebo motiváciu.
Archetyp, ktorý si vyberiete, by mal vychádzať z osobnosti vašej značky. Ak ste napríklad outdoorová značka a chcete pôsobiť drsne, ale priateľsky, skúste použiť archetyp "sprievodca" alebo "dobrodruh".
Aby ste vedeli nastaviť tón komunikácie, ktorý osloví cieľovú skupinu, mali by ste ju najskôr poznať. Zistite preto okrem iného:
Aby ste si vedeli lepšie predstaviť cieľovú skupinu, skúste si na základe zozbieraných informácií vytvoriť jednu alebo viacero (maximálne tri) persón.
Najskôr si vyrebrte jeden z dvojice základných aspektov tone of voice:
Teraz si môžete vybrať aj ďalšie slová, ktoré vám pomôžu bližšie definovať to, ako chcete, aby vaša značka komunikovala:
Viete si napríklad vytvoriť aj isté spektrum, napríklad: "Náš tone of voice bude uvoľnený, ale nie drzý. Veselý, ale nie komický. Zdvorilý, ale nie suchý. Nadšený, ale nie drzý."
Na záver je dôležité zdokumentovať si vytvorený tone of voice na jednom mieste - v príručke. Tento dokument opisuje spôsob jeho používania. Zahrňte tam informácie týkajúce sa:
Ide napríklad o používanie slangu, odborných výrazov, ale aj to, či budete v textoch publiku vykať alebo tykať. Príručka by mala byť krátka, jednoduchá a zrozumiteľná, aby ju mohol používať každý člen interného aj externého tímu bez potreby rozsiahleho vysvetľovania.
Potom vám už ostáva len jediné - dodržiavať, čo ste stanovili. Vďaka tomu budú vaše výstupy konzistentné na všetkých platformách - v príspevkoch na LinkedIne, v článkoch na firemnom webe, ale napríklad aj v textoch na billboarde.
Teraz by ste už mali mať predstavu o tom, ako vytvoriť tone of voice svojej značky. Nezabudnite, že nejde len o slová použité vo vašej komunikácii, ale aj o to, ako ich podáte a ako sa pri nich ľudia budú cítiť.