YNK media - ONLINE&CREATIVE MARKETING

Neutop svoj web v záplave iných. Pomôže ti SEO

Základné on-page SEO nastavenia Wordpress stránky

Keď sa snažíte, aby ľudia našli vašu stránku cez vyhľadávače ako je Google, musíte urobiť všetko preto, aby ste boli na čo najlepšej pozícii výsledkov vyhľadávania. A to je práve to, čo robí SEO (search engine optimization) – optimalizuje vašu stránku tak, aby bola čo najlepšie viditeľná pre vyhľadávače.

Základné rozdelenie SEO

  • On-page SEO (optimalizácia, ktorú vieme ovplyvniť priamo na stránke)
  • Off-page SEO (optimalizácia, ktorá sa deje mimo stránky)

V tomto príspevku sa budeme venovať základným on-page SEO nastaveniam, ktoré nastavujeme pri tvorbe každého webu.

Analýza kľúčových slov

Analýza kľúčových slov je prvým krokom k optimalizácii webovej stránky pre vyhľadávače a, samozrejme, pre vaších návštevníkov. Pomôže vám pochopiť, čo ľudia hľadajú na internete a vďaka tomu svoj obsah na webe prispôsobíte týmto potrebám.

  • Kľúčové slová nám hovoria o tom, čo chcú ľudia nájsť na našom webe, čo nám následne pomáha rozhodnúť sa, ako máme napísať obsah, ktorý im odpovie na ich otázky alebo vyrieši ich problémy.
  • Kľúčové slová tiež pomáhajú určiť, kam by sme mali umiestniť odkazy v rámci našich stránok, ako aj to, ktoré produkty by sa mali zobrazovať ako prvé na stránkach s výsledkami vyhľadávania.

O tom, ako sa tvorí analýza kľúčových slov si povieme niekedy nabudúce.

S kľúčovými slovami sme ale ešte neskončili, zohrávajú totiž kľúčovú úlohu naprieč všetkými ďalšími nastaveniami.

Meta názov a meta popis

Meta title (názov) a meta description (popis), teda meta tagy, sú dve z najdôležitejších nastavení SEO. Ide o krátky nádpis a úryvok, ktorý sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania, zvyčajne pod obrázkom alebo videom. Okrem toho, že meta tagy pomáhajú vyhľadávačom ľahšie nájsť vašu stránku, môžu zlepšiť mieru kliknutí z organických výsledkov vyhľadávania (čo znamená väčšiu návštevnosť).

Odporúčaná dĺžka meta tagov:

Meta title – 55 znakov - Preview
Meta description – 155 znakov

Meta title by sa mal čo najviac približovať k želanému kľúčovému slovu/kľúčovej frázi, o ktorej daná podstránka/článok hovorí.

Napr.

Kľúčová fráza: pracovné právo
Meta title: Pracovné právo v praxi, Základné aspekty pracovného práva, ...

Tieto polia správne vyplňte na každej dôležitej stránke vášho webu – výborným pomocníkom môže byť plugin YOAST alebo RANKMATH, ktoré vám napomôžu vytvoriť popisy v správnej dĺžke.

Nastavenia SEO pomocou pluginu Yoast SEO v systéme Wordpress

Nadpisy

Úzko súvisia s meta title z predošlého bodu. Nadpisy určujú logickú štruktúru stránky, pomáhajú sa k zorientovaniu a v neposlednom rade pomáhajú vyhľadávaču lepšie čítať váš web.

Niekoľko odporúčaní pre správne písanie nadpisov.

  • Každá stránka má jeden hlavný nadpis H1
  • Nadpis H1 z hľadiska hierarchie najvyššie, potom nasleduje H2, H3, H4, ...
  • Nadpisy využívame hlavne pre prehľadnosť a lepšiu orientáciu na webe (návštevníci vašej stránky obsah nečítajú, ale "skenujú" najvýraznejšie prvky.

Nesprávna štruktúra:

  • Nadpis H1
    • Nadpis H2
  • Nadpis H1
    • Nadpis H3
      • Nadpis H2

Správna štruktúra:

  • Nadpis H1
    • Nadpis H2
      • Nadpis H3
      • Nadpis H3
    • Nadpis H2
      • Nadpis H3
    • Nadpis H2

Obrázky

Veľkosť a kompresia obrázkov sú dôležité pre SEO, pretože ovplyvňujú rýchlosť načítania stránky, ako aj čas, ktorý Google potrebuje na prehľadanie vašej stránky.

Každý obrázok by mal prejsť zmenšením a komprimáciou.

Zmenšenie obrázkov

Na mnohých blogoch sme sa stretli s ilustračnými obrázkami stiahnutými z fotobanky v pôvodnom rozlíšení – napr. 4000 x 3000 px (veľkosť 5.6 MB).

  1. Zmenšíme obrázok na potrebnú veľkosť – závisí od navrhnutého webu. My ilustračné obrázky väčšinou zmenšujeme na 1200 x 800 px, obrázky do pozadia na 1920 x 1280 px.

TIP:

Ak obrázky graficky neupravujeme vo Photoshope, na zmenšenie obrázkov použijeme nástroj pre MacOS "Preview", kde vieme rýchlo zmenšiť veľkosť viacerých súborov

  1. Po zmenšení rozmerov obrázka nasleduje komprimácia. Teda zníženie veľkosti obrázka bez straty kvality. Využijeme buď obľúbený nástroj TinyPNG, alebo to necháme za nás urobiť plugin Converter for Media vo Wordpresse. Ten okrem zníženia veľkosti vytvorí aj WebP formát pre ešte lepšiu kompresiu obrázka (ponechá aj obrázok v pôvodnom formáte, aby sa obrázky zobrazovali aj v prehliadačoch, ktoré nepodporujú tieto moderné formáty).

Premenovanie obrázkov

Pred nahrávaním obrázkov na web si všetky obrázky správne premenujeme. U nás do názvu obrázka zahŕňame názov klienta, účel obrázka a popis obrázka.

Napr. IMG2548.jpg -> bg-blog-horsky-bicykel-cannondale.jpg

Všimnite si, ako sme tam šikovne zahrnuli kľúčové slovo "horský bicykel".

Alternatívny popis "ALT"

Ide o krátky popis, ktorý sa zobrazí namiesto obrázka, ak ho nie je možné zobraziť. Mal by byť výstižný a popísať, čo sa na obrázku deje.

Ilustračný obrázok

Nezabudnite svojim stránkam/článkom nastaviť ilustračný obrázok – teda obrázok, ktorý sa ako prvý zobrazí pri zdieľaní článku/stránky.

Ak ho nenastavíme, zobrazí sa prvý obrázok na stránke, väčšinou to je logo.

Nastavíme ho jednoducho pomocou spomínaných pluginov, alebo pridaním riadku kódu og:image do hlavičky.

URL a odkazy

Na oddelenie slov používajte pomlčky, nie podčiarkovníky. Ide o malý, ale dôležitý detail, ktorý pomôže vyhľadávačom lepšie pochopiť váš obsah. Z URL adresy by sme mali hneď vyčítať, čo bude obsahom stránky.


https://ynk.media/blog/clanok-1/
https://ynk.media/view.php?q=site1594315/


https://ynk.media/pripadove-studie/video-animation/burame-reklamne-klise/


Pri pridávaní prelinkov do textu sa snažíme jasne opísať cieľ prekliku.


dočítate sa tu


dočítate v článku o seo optimalizácii


URL adresy vhodne skracujeme.


https://riesenia.4justice.sk/kurz/skolenie-pre-konatelov-zistite-na-co-si-musite-davat-od-17-7-2022-pozor-a-ziskajte-cenne-nastroje-ako-predist-pokutam-a-sankciam-ktore-by-vam-po-vydanej-novele-mohli-hrozit/


https://riesenia.4justice.sk/kurz/skolenie-pre-konatelov

Prelinky

Web navrhujeme tak, aby boli jednotlivé podstránky navzájom čo najviac prepojené. Tým vytvárame pomyselnú sieť preklikov.

Čo vieme prepojiť/prelinkovať vrámci webu:

  • Prepojiť stránky produktov (súvisiace produkty)
  • Z článku na produkt/kategóriu
  • Z článku na článok
  • Vytvoriť slovník pojmov

Ďalšie

V tejto časti len spomenieme ďalšie faktory, ktoré vplývajú na kvalitu a dôveryhodnosť stránky, a teda na to, ako na vás hľadia vyhľadávače.

  • Odbornosť, Autorita, Dôveryhodnosť (E-A-T) – uvádzať autora článku + relevantné zdroje, ľahko viditeľné kontaktné údaje, GDPR
  • 404 stránka
  • nefunkčné odkazy (broken links) – checker
  • gramatika, prehľadnosť, duplicita obsahu

Všetky tieto nástroje môžete použiť na zlepšenie SEO vášho webu

Nezabudnite však, že toto sú len základné "must have" SEO nastavenia, ktoré pri každom webe nastavujeme. Existuje totiž ešte omnoho viac faktorov, ktorým sa SEO venuje, ale tieto vody sú pre obsah tohto článku príliž hlboké.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa tohto príspevku alebo akejkoľvek inej témy súvisiacej so SEO alebo digitálnym marketingom, neváhajte nás kontaktovať!

Tomu hovorím

Marketynk!

Budem vás zdieľať:

Ak sa ti páčil článok, prečítaj si aj ďalšie

Zobraziť všetky články ›

Silná "konekšn" prebehne,
keď napíšeš Steviemu

Pish mee ›
ynk media s.r.o.
Gorkého 6, 040 01 Košice
Naša marketingová agentúra získala titul Key Expert Partner od MailerLite.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram